TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kadıralak’ta soldular, Honefter de açtılar

Mavi yıldız çiçekleri, Kadıralak Yaylası’nda bahar mevsiminde erken açıp soğuklardan da etkilenince solup ‘Mor Yayla’ görüntüsünü bu yıl beklendiği gibi sergileyemezken, bu yaylaya 60 km mesafedeki Honefter Yaylası’nda güzel havayı da fırsat bilerek kendini gösterdi

Haber Giriş Tarihi: 22.04.2024 10:10
Haber Güncellenme Tarihi: 22.04.2024 10:10
Kaynak: İHA
Kadıralak’ta soldular, Honefter de açtılar

Mavi yıldız çiçekleri, Kadıralak Yaylası’nda bahar mevsiminde erken açıp soğuklardan da etkilenince solup ‘Mor Yayla’ görüntüsünü bu yıl beklendiği gibi sergileyemezken, bu yaylaya 60 km mesafedeki Honefter Yaylası’nda güzel havayı da fırsat bilerek kendini gösterdi.

Trabzon’un Tonya ilçesinde 1300 metre yükseklikteki Kadıralak Yaylası her yıl Nisan ayında açan mavi yıldız çiçekleri ile doğa severlerin ilgisini çekerken, bu yıl Mavi Yıldız çiçeklerinin yayladaki ömrü son günlerdeki soğuk hava nedeniyle kısa sürdü. Yaylaya ‘Mor Yayla’ ismini veren çiçekler bir çok noktada soğuk hava nedeniyle solarken, geçtiğimiz yıllardaki görüntüsü de istenildiği gibi oluşmadı.

Tonya ilçe merkezine 9 km, Karadeniz Sahili’ne ise yaklaşık 29 km uzaklıktaki yaylada her yıl Nisan ayının ilk haftalarından itibaren kendini gösteren mavi yıldız çiçekleri 2 hafta süreyle kendini gösterirken, Mayı Yıldız çiçekleri Kadıralak Yaylası dışında kendini bu yıl yaylaya 60 km mesafedeki Düzköy ilçesinin Honefter Yaylası’nda kendini gösterdi. Bahar mevsimi ile yaylaya çıkan yöre halkı, bin 700 metrenin üzerindeki rakıma sahip yaylada tıpkı Kadıralak Yaylası’nda olduğu gibi Mavi Yıldız çiçekleri ile karşılaştı.

Yayla sakinlerinden Mehmet Zihni Civelek, Mavi yıldız çiçeklerinin Kadıralak Yaylası dışında sadece kendi yaylarında görüldüğünü söylerken, bu çiçekleri gözleri gibi baktıklarını ifade etti.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

BENZER İÇERİKLER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.