TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Saman ipleri leylekleri tehdit ediyor

Aydın’ın Söke ilçesindeki leylek yavruları büyümeye başlarken, çevresel atıklarla birlikte etrafa atılan plastik ipler de leylek yavrularını tehdit ediyor

Haber Giriş Tarihi: 12.05.2024 15:50
Haber Güncellenme Tarihi: 12.05.2024 15:50
Kaynak: İHA
Saman ipleri leylekleri tehdit ediyor

Siyah saman iplerine dolanan 5 yavrudan 4’ü kurtarıldı.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Aydın’a göç eden leyleklerin, yavruları da yumurtalarından çıkmaya başladı. Sulak alanları ile birlikte önemli göç alanlarından olan Aydın’ın Söke ilçesinde yavruların büyümesiyle beraber sıkıntılar da başladı. Serçin Mahallesi’nde yaşayan duyarlı vatandaşlar, leyleklerin yuvalarına çok fazla atık madde getirdiğini gözlemdi. Bunun üzerine vatandaşlar durumu Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’ne (EKODOSD) bildirdi. İhbar üzerine harekete geçen EKODOSD, Söke ADM Elektrik Dağıtım Şirketi’nin BOM aracıyla yuvada inceleme yaptı ve yuvada bulunan 5 leylek yavrularının plastik iplere dolandığını tespit etti. Leyleğin kurtarılması için yuvaya çıkan ekipler, 5 yavrudan dördünü kurtardı.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü leylek yavrularının kurtarılmasının ardından vatandaşların daha duyarlı olmasını istedi. Özellikle saman balyalarını bağlamakta kullanılan siyah plastik iplerin çevreye atılmaması gerektiğini vurgulayan Sürücü; “Aydın Söke’ye bağlı Serçin Köyü’ndeki yuvaya leylekler tarafından aşırı atık madde getirildiği için bir süre önce temizlik yapmış ve yuvada yedi adet yumurtanın olduğunu görmüştük. Gözlem yapan Serçin’li vatandaşlar leyleklerin yine atık maddeleri getirdiğini, yavruların yumurtadan çıktığını ancak bazılarının görünmediğini söyleyince, Söke ADM Elektrik Dağıtım Şirketi’nin BOM aracıyla yuvada inceleme yaptık. Yuvada 5 yavrunun olduğu görüldü. Yavrulardan birinin boğazına plastik siyah ip dolanmış ve boğulmuş. Anne de yavruyu yuvadan atmak istemiş. İpler çalılara takıldığından yuvada asılı kalmış. Diğer 4 yavru kontrol edildi. Yan yana duran iki yavrunun ayaklarına saman bağlamakta kullanılan siyah plastik iplerin dolandığı ve sıktığı tespit edildi. Bacaklarındaki plastik ipler çıkarıldı ve yuvada ki diğer atıklar da temizlendi. Eğer müdahale edilmeseydi, plastik ipler bu iki yavrunun bacağını koparacak ya da kangrene çevirecekti. Yakın köydeki Karacahayıt köyünden de bir ihbar geldi. Yuvadaki leyleklerden erkek olanı yüksek gerilim tellerine çarparak ölmüş. Daha önce dönüşümlü olarak besin bulmaya giden ebeveynlerden biri ölünce, yuvanın tüm sorumluluğu ve 3 yavruyu beslemenin yükü anneye kaldı. Yavruların durumu kontrol edildiğinde, birinin bacaklarına atık plastik maddenin dolandığı fark edildi. Yavru bacağındaki atık maddeden kurtarıldı” dedi.

“Hayvancılık yapanlara önemli görev düşüyor”

Siyah saman iplerinin biriktirilerek tekrar samancılara iade edilmesinin etkili bir yöntem olabileceğini ifade eden Sürücü; “Eski yıllarda saman satışı yapanlar, samanları telle bağlıyorlardı. Ancak hayvanlar samanla birlikte bazen teli de yediklerinden sindirim sisteminde hasara yol açıyor ve bazen de hayvanların ölümüne sebebiyet veriyordu. Samancılar bu tehdidi ortadan kaldırmak için plastik siyah ipleri keşfettiler. Ancak bu plastik ipler leylekler için büyük tehlike oluşturmaya başladı. Özellikle son yıllarda yavruların sakatlanmasına ve ölümüne neden oldukları görüldü. Samancılık yapanların leyleklerin bu tehlikeden kurtulması için yeni bir yönteme başvuracaklarını tahmin etmiyoruz. Burada asıl hayvancılık yapanlara duyarlılık ve önemli bir görev düşüyor. Samanlar çözüldükten sonra siyah plastik iplerin toplanarak çevreye atılmadan bir kutuda biriktirilip, samancılara tekrar iade edilmesi doğru bir yöntem olacaktır. Plastik ipler çevreye atılmaya devam ederse, leylekler sakatlanacak ya da hayatlarını kaybedecektir. Doğaya ve çevreye yapılan müdahalelerin başka canlıları da etkilediği ve onların yaşamlarını tehdit ettiği unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

BENZER İÇERİKLER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.