TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

ASÜ’de organ bağışı masaya yatırıldı

Aksaray Üniversitesinde (ASÜ) “Erasmus+ KA152 Gençlik Değişimleri Projesi” kapsamında “Organ Bağışı Bilgilendirme Konferansı” düzenlendi

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 17:26
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 17:26
Kaynak: İHA
ASÜ’de organ bağışı masaya yatırıldı

Konferansta organ bağışı konusu, sağlık, toplum ve dini perspektiflerden ele alındı.

Etkinliğin açılışında ASÜ Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Melayib Bilgin kürsüye geldi. Erasmus+ programının geneli hakkında bilgiler veren Bilgin, programın sadece bir burs programı değil, aynı zamanda akademik, kişisel ve profesyonel gelişimi desteklemeyi amaçlayan kapsamlı bir organizasyon olduğunu vurguladı. Erasmus+ programının 13 ila 30 yaş aralığındaki gençlerin kişisel, sosyal ve sivil yeteneklerini geliştirmeye odaklandığını ifade eden Prof. Bilgin, “Bu program katılımcıların aktif vatandaşlık bilincini arttırmayı amaçlar. Gençler, farklı kültürleri deneyimleme, dil becerilerini geliştirme ve uluslararası iş birlikleri kurma şansı bulur” dedi.

ASÜ Dış İlişkiler Koordinatörlüğü Proje Asistanı Fuat Aslan ise Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Slovenya ve İspanya’dan gençlerin, “Gift for a Life/Bir Yaşam Hediyesi” isimli organ bağışı projesine dair bilgiler aktardı. Projedeki asıl amaçlarının organ bağışı hakkında çevresel farkındalık oluşturmak olduğunu kaydeden Aslan, bağış oranlarının arttırılmasının toplumsal bilinçle doğru orantılı olduğunu belirtti. Fuat Aslan, gençlerin, proje kapsamında çeşitli ziyaretler, sunumlar, bilgilendirme toplantıları ve atölye çalışmaları yaptıklarını da söyledi. Yapılan açılış konuşmalarının ardından sunumlar gerçekleştirildi. Bu çerçevede Doç. Dr. Mehmet Semih Demirtaş “Organ Transplantasyonu,” Uzman Dr. Ayşegül Alkaç İbişoğlu “Beyin Ölümü,” Aksaray Organ Nakli Koordinatör Yardımcısı Mevlüde Öztürk “Organ Bağışı Prosedürleri” ve Öğretim Görevlisi Kamil Işık “İslami Açıdan Organ Nakli” konulu sunumlarını yaptı. Etkinlikte, projeye İspanya’dan katılan Nicole Casaneo Radon ise bir süre önce geçirdiği karaciğer nakline dair deneyimlerini anlattı.

Programın gerçekleşmesine ASÜ Sıra Sende öğrenci topluluğu da destek verdi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Köse, akademisyenler ve öğrencilerin takip ettiği etkinlik plaket, belge ve çiçek takdimleriyle sona erdi.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

BENZER İÇERİKLER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.