TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Denizli Sanayi Odası ‘Avrupa Film Günleri’ne ev sahipliği yaptı

Denizli Sanayi Odası (DSO), Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye’de eş zamanlı olarak 10 şehirde düzenlenen “Avrupa Film Günleri” etkinliğine ev sahipliği yaptı

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 10:28
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 10:28
Kaynak: İHA
Denizli Sanayi Odası ‘Avrupa Film Günleri’ne ev sahipliği yaptı

Denizli Sanayi Odası (DSO), Avrupa Günü etkinlikleri kapsamında Türkiye’de eş zamanlı olarak 10 şehirde düzenlenen “Avrupa Film Günleri” etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Denizli Sanayi Odası bünyesindeki AB Bilgi Merkezi koordinasyonunda, AB Türkiye Delegasyonu desteği, AB üyesi ülkelerin Büyükelçilikleri ve AB Ulusal Kültür Enstitüleri iş birliği ile Avrupa’nın seçkin filmleri sinema severler ile buluştu. Festivalin resepsiyonu ise Litvanya Büyükelçisi Riardas Degutis ve filmin başrol oyuncusu Dovil Kundrotait ve Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Cansun Özdülger, Avrupa Film Günleri hakkında bilgi verirken, katılım sağlayan davetlilere teşekkürlerini sundu.

Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemli bir partner olduğuna inandığını belirten DSO Başkanı Selim Kasapoğlu, “Avrupa Film Günleri’ni şehrimizde gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Resepsiyonumuza ve film gösterimimize teşrif eden Litvanya Büyükelçimize, Büyükelçilik Başkatibine ve filmin kıymetli başrol oyuncusuna bizlerle birlikte oldukları için teşekkürlerimi sunuyorum. Denizli, ihracatının büyük kısmını Avrupa Birliği üyesi ülkelere gerçekleştiren ve bu sebeple Avrupa ile ticaret başta olmak üzere hem kültürel hem de sosyal ilişkileri güçlü olan illerin başında geliyor. Bizler de Denizli Sanayi Odası olarak, Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimize büyük önem veriyoruz. Üyelerimizin Avrupa ile ticari, ekonomik ve sosyal entegrasyonunu geliştirecek projeler yürütüyor, AB ile iş birliğini geliştirmek için aktif bir şekilde çalışıyoruz. Bununla ilgili olarak da AB Türkiye Delegasyonu ile 1997 yılından beri var olan ortaklık çerçevesinde Türkiye’deki 19 şehirden biri olarak Denizli’de ve Odamız bünyesinde AB Bilgi Merkezi’ne ev sahipliği yapıyoruz. Bu birliktelik ile AB ülkeleri ve kurumları ile iş birliklerimizi hem DSO hem de ilimiz adına güçlendirecek çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

“Gösterimi yapılacak olan filmimiz Litvanya’da en iyi film ödülünü aldı”

Avrupa Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Litvanya Büyükelçisi Riardas Degutis da “Denizli’de olmak çok güzel. AB bilgi merkezine bu etkinliği düzenledikleri için çok teşekkür ederiz. Biz Litvanya’da her yıl bahar ayında film festivali yapıyoruz. Bugün burada gösterimi yapılacak olan filmimiz Litvanya’da en iyi film ödülünü aldı. Bugünkü etkinliğimizin en iyi tarafı da filmimizin başrol oyuncusunun etkinliğimize katılmış olması. Kendisi yaşı çok genç olmasına rağmen oldukça yetenekli bir aktris. Ayrıca, ünlü bir şov programında da yer alıyor. Kendisini tebrik ediyorum” dedi.

Resepsiyonun ardından Litvanya yapımı “Göz Kırpmayı Unutma / Remember to Blink” adlı filmin gösterimi yapıldı. Salonu dolduran katılımcılar hep birlikte filmi izlerken, finalde başrol oyuncusu Dovil Kundrotait gösterim salonunda söyleşi gerçekleştirdi. PAÜ İletişim Fakültesi Öğrencisi Nisa Batmaz’ın modere ettiği Söyleşinin sonunda filmi izleyen seyircilerin sorularını da yanıtlayan başrol oyuncusu, film ve oyunculuk hayatına dair merak edilenleri anlattı.

"Umarım bu filmin bana verdiği hissi sizde hissedersiniz”

Başrol Oyuncusu Dovil Kundrotait söyleşide yaptığı konuşmada; “Öncelikle bir Litvanya filmini izlemeye geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Filmimizin böyle bir festival kapsamında gösterimde olmasından dolayı çok mutluyum. Filmin yönetmeni ile hiç detay vermeme konusunda anlaşmıştık. Ancak burada bazı sorularınızı yanıtlayacağım. Yönetmenimiz burada bulunamadığı için üzüntülerini dile getirmemi istedi. Filmin yapımı çok zaman aldı. Bu filmi yaparken, insanlar, aileler ve toplumlar arasındaki ilişkiler ile ilgili çok şey öğrendim. Bir taraftan da kendim ile ilgili gelişim de sağladım. Umarım bu filmin bana verdiği hissi sizde hissedersiniz. Hepinize iyi seyirler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

BENZER İÇERİKLER

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.